نیریزی

فرهیخته گرامی

   به گواهی تاریخ ، ایرانیان مردمی هنرمند و هنرپرور بوده اند که با ورود اسلام به سرزمین شان کوشیدند این دین را در تمام شئون زندگی خود وارد کنند ، لذا هنر اسلامی در این سرزمین بود که به شکوهی بی نظیر دست یافت ؛ خلاقیت های عاشقانه هنرمندان ایرانی در زمینه های خوشنویسی ، تذهیب ، نگارگری و تجلید قرآن کریم برجسته ترین شاهد این مدعا و نقطه عطف آن در عصر صفویه است که در آن هنر ایرانی – اسلامی به اوج شکوفایی خود رسید.

   میرزا احمد نیریزی- برجسته ترین نسخ نویس ایرانی و پدر نسخ فارسی – از مفاخر همین عصر است که تمام عمر هنری خود را مصروف کتابت قرآن و انفاق در آمد حاصله به نفع مستمندان نمود . حسن شهرت و اعتبار قلمش باعث شد بالغ بر یکصد نسخه قرآن خطی به او منسوب باشد. اما خبرگان فن فقط انتساب هشت تا دوازده نسخه را به وی تایید می کنند که نسخه پیش روی شما از آن جمله و با شکوهترین قرآن به یادگار مانده از این استاد بزرگ است . طبق سندی مندرج در آغاز این مصحف به دستور شاه سلطان حسین صفوی نگارش آن شروع و همچنین با استناد به فراق نامه موجود در انتهای کتاب در سال ۱۱۲۸ هجری قمری خاتمه یافته است.

   کار تذهیب و طلااندازی بین سطور (با طلای ۲۴ عیار) و تجلید آن که به سفارش ملا خواجه خصر خان اصفهانی آغاز گردید و حدود ۴۰ سال زمان برد . در سال ۱۱۶۸ هجری قمری پایان یافت.

   این گنجینه خطی که به سال ۱۳۸۰ هجری در یکی از خانواده های قاجار رونمایی شد ، به لحاظ در امان ماندن از گزند زمان و آسیبهای متداول نسخه های خطی نیز بی مثال است. لذا به سال ۲۰۰۱ میلادی در کشور آلمان کلیه مراحل عکاسی ، لیتوگــرافی ، چاپ و صــحافی با حـفظ اصـالت از لـحاظ جنس کاغـذ، کیفیت چاپ

 و جلدسـازی و دقیقاً شــبیه نسـخه اصلی انجام گرفت . به گونه ای که بی اغراق این نســخه چاپی را می توان

کپی برابر با اصل یک نسخه خطی موزه ای قلمداد کرد.

   از آنجا که «خوشتر آن باشد که سر دلبران   گفته آید در حدیث دیگران» معرفی رساتر و شایسته تر این قرآن را به اهل آن وا می نهیم که از زبان بزرگانی چون استاد محمود فرشچیان ، پروفسور حسین نصر ، دکتر بهاءالدین خرمشاهی ، استاد محمد احصایی ، استاد آیدین آغداشلو ، مرحوم آیت الله معرفت به صورت مبسوط در جزوه ضمیمه قرآن و به اختصار در برگه پیوست ذکر شده است.

   و اینک که این اثر ماندگار به محضر جنابعالی ارائه می گردد ، امید است با حمایت خود ، ما را در راه توسعه فرهنگ قرآنی و هنر بی بدیل ایرانی و اسلامی به بهترین وجه ، یاری نموده و از الطاف خود بی نصیب نگذارید.

باشد که قدم شما در این مسیر مانند این کتاب که به راستی هدیه ماندگار است ، ماندگار و جاوید بماند.

                                                                                                                                                                                  انشاءالله

درباره نویسنده

managraphicstudio@gmail.com

پست های مرتبط

ارسال نظر

نمایش نام

ایمیل

عنوان

پیام